Back to Question Center
0

Kas Wiki on Demokraatlik, kui arvate? - Professionaalne arvamus Semalt poolt

1 answers:

Erinevad uuringud on näidanud, et Wikipedia erinevate lehekülgede avaldamise ja redigeerimise eest vastutavad mitmed toimetajad. Oliver King, Semalt ekspert, usub, et on kindel, et Wikipedia on kõige kuulsam tasuta veebikeskkond. Purdue Ülikooli kommunikatsioonibüroo Brian Lambi kooli professor Sorin Adam Matei tegi koostööd Lõuna-Dakota osariigi ülikooli massiteabevahendite ja ajakirjaniku uurija Brian Brittiga ja selgitas, kes pakub Vikipeedias suurt hulka artikleid.

Nad jõudsid edukalt kõigile Wikipedia artiklitele ja püüdlesid neid tõlkida erinevatesse keeltesse aastatel 2001-2010. Parimad kirjanikud ja toimetajad on valitud Wikipedia artiklite kujundamiseks ja selle sisu võib avaldada ainult kogenud toimetajad - cours de grh gratuit.

Matei ütleb, et see, mida nad näevad ja jälgivad, on see, et hiljuti tekkinud selge juhtkond. Neil on rühmad kirjanikest ja toimetajatest, kes vastutavad sisu kujundamise eest ja töötavad ööpäevaringselt, et avaldada kvaliteetset ja autentset sisu Wiki. Need toimetajad on päevakorra kujundanud ja neid juhivad vastutustund, nagu usulised ja poliitilised liikumised.

Ekspert väidab samuti, et tipptasemel toimetajad ja Wikipedia kirjanikud vastutavad kaheksakümne protsendi artiklite loomise eest. See suhe on olnud pidev, redaktorid ja loojad on aja jooksul oma strateegiaid muutnud.

Teatud aja jooksul on toimetajat esindav isik. Idee, et nad on kujundanud, mida inimesed teavad, annab neile saavutusi. Britt ja Matei on kirjutanud uhiuue raamatu struktuuriferentseerimise sotsiaalmeedias: adhokraatia ja entroopia. Selles raamatus selgitatakse, kuidas Wikipedia sai peer-reviewed veebilehel ja kõige tõsisemal entsüklopeedil Internetis.

Eksperdid ja eksperdid on seda välja töötanud, kuid mõned on rohkem kogenud kui teised. Mõned teadlased on leidnud, et Wikipedia on inimorganisatsiooni veebi versioon ja järgib evolutsioonitrada. Alates lihtsast ja otsesest ettevõtlusest bürokraatiale sõltuvad kõik inimesed Wikipediast, sest see on parim veebiallikas.

Britti raamat on esitanud mitmeid huvitavaid ja kasulikke järeldusi, kuidas kommunikatsioonimaailmas ilmnevad uued eliidid. Samuti juhitakse tähelepanu sellele, kuidas sotsiaalmeedia rühmad on aja jooksul arenenud.

Adhokraatia on konkreetne koht, nagu Wikipedia, ja organisatsiooni süsteem seda organiseerib. See ühendab stabiilse ja võimsa hierarhia individuaalse liikuvusega. Vikipeedias on laias valikus andmeid, artikleid ja sisu erinevates keeltes ning toimetajad soovitavad luua selle hiiglane entsüklopeedia puuduvad artiklid. Võimalik on öelda, et Wikipedia on olemas enam kui kolmesajas keeles, kuid enamik neist on mittetäielikud ja suhteliselt väikesed. Inimesed kõikidelt maailma osadest külastavad Wikipediat iga päev ja loevad selle üle 300 keeles väljaande.

Mõned neist otsivad artikleid ja sisu, mille on koostanud sadu tuhandeid vabatahtlikke kirjanikke, kes vastutavad selle kuulsate ja tasuta entsüklopeedia loomise ja hooldamise eest. Wikipedia külastajad enamasti ingliskeelsed artiklid otsivad ja teiste keelte jaoks on Wikipedia 30 miljonit kirjet .

November 29, 2017